Kohtla-Järvel alustab kogukondliku elanikkonnakaitse võimearenduse pilootprojekt

Järgmise aasta kevade lõpuks viib MTÜ Kriisiuuringute Keskus Kohtla-Järvel läbi esimese kogukondliku elanikkonnakaitse projekti, kus korteriühistute liikmeid ja juhte koolitatakse linnakeskkonna kriisides toime tulema. Lisaks luuakse asumitepõhisele kogukonnale ja linnaosavalitsusele baasvarud, mida saab kriisides kasutusele võtta.

Projekti raames luuakse Kohtla-Järve linna alged kriisivalmima kogukonna tekkeks ja selle edasiarendamiseks. “Tegemist on piirkonna esimese elanikkonnakaitse projektiga, mis tugevdab kogukonna säilenõtkust kriisides ja loob kogukonna juurde ka võime olla kriisiolukorras toeks ka linnavalitsusele,” sõnas MTÜ Kriisiuuringute Keskuse juht Hannes Nagel. “Kevadeks on kogukonna esindajad edukalt osalenud kriisivalmiduse eri koolitustel ja seeläbi suurendanud oma teadmisi ja valmisolekut võimalike kriisiolukordadega toime tulekuks. Lisaks on kogukonnale soetatud kriisivarud, mis võimaldavad vähemalt 100 inimesel täita oma baasvajadusi kuni varude lõppemiseni või targalt evakueeruda.”

“Kohtla-Järve, mis on Ida-Virumaal asuv ligikaudu 35 000 elanikuga suur keskus, on küll sel aastal alustanud tõsisemalt elanikkonnakaitse ja kriisivalmiduse teemadega tegelemist, kuid valmisoleku tase on endiselt murettekitav, eriti arvestades Päästeameti 2023. aasta uuringu tulemusi, mis osutavad Ida-Virumaa, sealhulgas muukeelsete elanike, madalale kriisivalmidusele. Suvel läbiviidud  küsitlus Kohtla-Järve elanike seas peegeldas sarnast elanike madalat valmisolekut. Samuti pole kriisideks üldse valmistunud üle 93% Kohtla-Järve korteriühistutest. Sellest tulenevalt on korteriühistute valmisolek väga oluline, kuna omapärase hajaasustusega piirkonnas domineerivad paneelelamud ning sealsed elanikud kuuluvad Päästeameti hinnangul rohkem haavatavate gruppide hulka, olgu tegemist tõsiste loodusõnnetuste või inimtekkeliste kriisidega,” lisas MTÜ Kriisiuuringute Keskuse analüütik Elina Šatova.

Projekti eesmärk on võimestada Kohtla-Järve asumite kogukondi läbi koolituste ja esmaste varude soetamise. Projektimeeskond tänab Kohtla-Järve linnavalitsust, Päästeametit ja Kohtla-Järve elanikke abi ning tagasiside eest projekti disainimisel.

Foto: õhuvaade Kohtla-Järvele (Kohtla-Järve linnavalitsus/KIK, 2023).

🟧🟦 Projekti toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapitali kaudu Siseministeeriumi.

Jaga postitust: