Alustame võitmatuse keskuste Eesti-Ukraina-Rootsi kohaliku tasandi koostööprojektiga

Kriisiuuringute Keskus alustab koostöös Malmö ülikooli (Rootsi) ja MTÜ Poruch (Ukraina) projektiga Points of invincibility for multi-level adaptation (PIMA), mille eesmärgiks on pilootprojektina võitmatuse keskuste arendamisele keskendunud võrgustiku loomine kolme riigi kohalikul tasandi esindajatest. Võrgustiku esimesteks eesmärkideks on kaardistada praegune säilenõtkusele orienteeritud keskuste olukord ning jäädvustada parimad praktikad.

Võitmatuse keskused on Ukrainas kasutusele võetud paikadena, kus tsiviilelanikud saavad elutähtsate teenuste, nagu elekter, vesi või küte, katkemisel esmast abi. Need on kohad, kus on näiteks võimalik laadida telefoni, viibida soojas, ent ka saada asjakohast ametlikku informatsiooni toimuvast. “Võitmatuse keskuseid toob ka Ukraina ise esile olulise elemendina ühiskondliku vastupanu- ja pidavuse jätkumisel varsti juba kolm aastat kestnud sõjas,” märkis MTÜ Kriisiuuringute Keskuse juht Hannes Nagel. “Nii Eesti kui Rootsi on asunud tsiviilelanikkonna kriisivalmiduse tõstmise eesmärgil võitmatuse keskustele sarnaste kerksuskeskuste võrgustikku arendama. Samas on valdkonnas väga vajalik nii parimate praktikate piiriülene jagamine, kui ka ühiste kerskuskeskuste aluspõhimõtete jäädvustamine.”

PIMA projekti eesmärgiks on tuua kokku Eesti, Rootsi ja Ukraina kohaliku tasandi kerskuskeskuste eest vastutavad isikud, kellega alustada eelmainitud eesmärke täitva võrgustiku rajamist. Projektis on hindamatu roll Ukraina partneril MTÜ Poruch, kes on sõja algusest Ukrainas ka kerksuskeskuste ning ka laiemalt tsiviilelanikkonna abistamisega tegelenud. “Arendame projektis kerksuskeskuste kontseptsiooni, mis aitab kohaliku tasandi planeerijatel ja poliitikakujundajatel keskuste rajamisel end rahvusvaheliselt tõestanud praktikaid aluseks võtta. Sellest ülevaate saamiseks on projektis oluline ka uurimistöö, kus kaardistame kolme riigi kohaliku tasandi juhtumiuuringute näidetel praeguse seisu ning eelkõige need lahendused, mis on toiminud hästi – ent ka valdkonna murekohad,” sõnas MTÜ Poruch direktor Mariia Tyshchenko.

„Üks projekti olulisemaid tulemusi on kontseptsioonidokument võitmatuse keskuste kohta. See kontseptsioon on poliitiline ülevaade, kuid veelgi olulisem on see, et omavalitsused saavad paremini aru nii punktide käivitamisest, varustamisest kui ka toimimisest, lähtudes parimatest tavadest kohalike kogukondade kaasamisel ja arvestab haavatavuse erinevate aspektidega, näiteks erivajadustega inimeste, laste või vanurite vajadused,“ ütles Malmö ülikooli maailmapoliitika uuringute osakonna dotsent Tom Nilsson.

Projekti PIMA juhtpartneriks on Malmö ülikool, projekti aktiivsed tegevused toimuvad 2025. aasta kevad-suve perioodil. Projekti rahastab Rootsi Insitituut. 

Jaga postitust: