SEMINAR | Lõputu küünlapäev kriisijuhtimises ehk kuidas adapteeruda kui iga päev on kriis?
Täna esines Sofiia Kostytska (Ukraina) MTÜ Kriisiuuringute Keskuse, Malmö ülikooli (Rootsi) ning NGO Youth Supreme Council (Gruusia) kriisijärgse õppimise TPCL projekti lõpuseminaril ettekandega Ukraina seadusruumi adapteerumisest ja innovaatilistest lähenemistest toimetulekul Venemaa täiemahulise sissetungiga.
Ülemiste Citys, Öpiku konverentsikeskuses toimunud lõpuseminar oli inspireeritud filmist “Groundhog Day” (“Lõputu küünlapäev”), kus peategelane on lõksus ühes ja samas päevas, võimaluseta oma reaalsusest lahkuda. Sarnaselt filmile on Ukraina ühiskond juba kaks aastat uues, sõjategevusega markeeritud reaalsuses hakkama saama, ning seejuures vaatamata karmidele oludele seda ka võimalikult tõhusalt teinud.
“Ukrainas on mitmeid näiteid sellest, kuidas ühiskond ning riik on pidanud kiirelt kohanema, et toimida. Headeks näideteks on võitmatuse keskuste võrgustik, rongide kohandamine meditsiinivedudeks või eri rakendustes kogukondade võimestamine näiteks selleks, et märgatud vaenlase vägedest riigile ametlikku kanalit kasutades märku anda,” sõnas Kostytska. “Vähemtähtsad pole ka seadusandluses ette võetud muudatused, mida muideks tuli teha väga kiiresti. Näiteks võeti sõja esimestel nädalatel vastu seadus, mis keelustas sotsiaalmeedias tundliku info, niters Ukraina vägede asukohtade osas info jagamise,” jäktas ta. Kostytska rõhutas ka, et eriti pikas kriisis on tarvis olla valmis muudatusteks – kriis mitte vaid ei katkesta stabiilsust, vaid on ka ise pidevas muutumises.
Lõpuseminaril osalesid Eestist Saaremaa ja Hiiumaa valdade kriisivalmiduse eest vastutajad ning Kärdla päästekomando esindajad. Osalejad märksid, et Ukraina kogemusest õppimine on oluline. “Ukraina on näidanud, mida tähendab ühiskonna pikaajaline säilenõtkus tõsises kriisis. Seejuures on suureks abiks olnud ka välismaalt tulnud abi ning seetõttu on ülioluline, et jätkame Ukraina toetamist nii riigi kui üksikisiku tasandil. Sealne säilenõtkus püsib vähemalt osalt ka tänu tunnetusele, et Ukraina ei ole üksi ning riiki toetatakse jätkuvalt,” sõnas MTÜ Kriisiuuringute Keskuse juht Hannes Nagel.
Projekti TPCL (Triangle Post-Crisis Learning) juhtpartneriks on Malmö ülikool, projekti aktiivsed tegevused toimuvad 2024. aastal. Projekti rahastab Rootsi Insitituut. Sofiia Kostytska ettekannet ja viibimist Eestis rahastas Kodanikuühiskonna Sihtkapital.
Jaga postitust: